Već nekoliko sezona uzaludno tražim rabarbaru po svim zagrebačkim tržnicama. Kad je i ove godine stigao lipanj, digla sam ruke od toga, shvativši da vjerojatno nikad neću moći pripremiti tu namirnicu… a baš me intrigira.
I tako, jednog slobodnog dana, sjednemo muž i ja u auto i krenemo malo put Austrije, onako, bez posebnog povoda. Malo ćemo se provoziti, prošetati, možda obaviti neki sitni shopping, pojesti nešto usput,…ma zapravo, maknut ćemo se malo od svakodnevice. I na putu za Leibnitz, tek što ćemo stići, uz cestu ugledamo ovo:
Stani! Koči! Skreni lijevo! I muža sam već ispilila s tom rabarbarom, pa je bio presretan kad smo ovo ugledali. Izišli iz auta, pozvonili, nitko ne otvara. Taman kad smo krenuli zvati broj s table, vidjeli smo ispred kuće frižider, a u njemu zapakirane svežnjiće rabarbare po pola kg, bocu soka, i teglicu za ubaciti novac. Austrijanci 🙂
Kupili smo odmah dva paketa rabarbare, tu zadnju litru soka, ubacili novčiće i sretni krenuli dalje.
Mozgala sam dugo što ću učinit s tom dragocjenom rabarbarom, tražila inspiraciju po internetu, i na kraju smislila sljedeće:
1. Pekmez od rabarbare i trešanja
2. Lagani biskvit s rabarbarom i „još nekim“ voćem
3. Sladoled s rabarbarom, ružinom vodicom i pistacijama
4. Galeta s rabarbarom i višnjama
I sve to samo s kilogramom rabarbare. 🙂
Naravno, nisam išla sve spremati odjednom, projekt je trajao punih tjedan dana, i baš sam guštala u otkrivanju novih okusa. Sačuvali smo samo još tu jednu teglicu pekmeza, kad se opet poželimo tog specifičnog kiselkastog okusa ove blagotvorna biljke.
Ovdje vam donosim jedan jednostavan recept, idealan uz hladni čaj ili limunadu, za ljetna popodneva, ili uz šalicu mlijeka za doručak. Rabarbaru sam sparila s marelicama i malinama, ali vi naravno ne morate koristiti rabarbaru. Maline su bile malo prekisele u toj kombinaciji, ali možda bi bile fine s borovnicama, ili kupinama. Ipak, marelice najviše preporučam! U kombinaciji s mljevenim bademima u biskvitu, i nekim crvenim voćem (možda ribizlama?), učinit će vaš kolač lijepim i za oko i za vaša nepca. Koje god voće odabrali, samo se držite mjera iz recepta, odnosno omjera biskvita i količine voća. Dobar tek!
LAGANI BISKVIT s RABARBAROM, MARELICAMA i MALINAMA
Vrijeme pripreme: 15min + vrijeme pečenja: 30 min > Ukupno vrijeme: 45 min
– za 6-8 porcija –
Sastojci:
100g polubijelog brašna (tip 850)
100g mljevenih badema
2 žličice praška za pecivo
prstohvat soli
60g maslaca, otopljenog
100ml mlijeka
3 jaja
1 žličica ekstrakta vanilije ili 1 vanilin šećer
80g meda* napomena: uvijek stavljam vrlo malo šećera u kolače, pa možda idite na sigurno sa 100g (umjesto meda možete koristiti i javorov sirup, agavin sirup, ili rižin ili ječmeni slad)
200g rabarbare
200g marelica
100g malina
Priprema:
1. Na laganoj vatri rastopite maslac pa ostavite da se malo ohladi.
2. Pomiješajte brašno, bademe, prašak za pecivo i sol.
3. U drugoj posudi miksajte maslac s medom, dodajte jedno po jedno jaje, ekstrakt vanilije (ako koristite kao šećer, dodajte u smjesu s brašnom) i na kraju mlijeko.
4. U tekuću smjesu polako dodajte suhe sastojke (pod 2). Smjesa će biti relativno rijetka, ali će napraviti vrlo sočan, prozračan i lagan biskvit.
4. Ugrijte pećnicu na 180C.
5. Operite voće. Rabarbaru ne morate guliti, samo joj odrežite krajeve i narežite na duljinu cca 3-4 cm. Marelice operite, odstranite im koštice, pa ih raspolovite. Maline samo operite i ocijedite na kuhinjskom papiru.
6. Pleh u kojem ćete peći kolač namastite s komadićem maslaca, i pobrašnite, odstranjujući višak brašna. Ulijte smjesu u kalup (ja sam koristila keramički, dimenzija 23×23 cm), pa po vrhu slažite voće kako vam paše. Voće će malo upasti u smjesu, ali i nakon pečenja će se vidjeti.
7. Pecite na 180C cca 30 min, dok ne počne dobivati rumenu boju. Pustite da se ohladi. Po želji možete servirati posuto s malo šećera u prahu.
Boris
Iva